راهنمای خرید پروفیل، آنچه برای یک تصمیم هوشمندانه نیاز دارید

شناخت پیچیدگی‌های انتخاب مناسب‌ترین پروفیل، قطعا بر موفقیت پروژه شما تاثیر زیادی خواهد داشت، فارغ از این که شما یک تولیدکننده حرفه‌ای هستید که مدام با پروفیل سر و کار دارد و یا مصرف‌کننده‌ای عام که تنها برای پروژه بازسازی منزل خود تصمیم به خرید پروفیل گرفته‌ است. شاید در ظاهر پروفیل مقطع فولادی ساده‌ای باشد که برای تهیه آن مراجعه به بازار آهن بدون هیچ پیش زمینه و شناختی کفایت کند اما درواقع جزئیاتی در مورد این مقاطع وجود دارد که عدم آگاهی از آن‌ها می‌تواند مشکلات زیادی به وجود آورد.

پروفیل چیست؟

پروفیل به گروهی از مقاطع طویل فولادی گفته می‌شود که براساس فاکتورهای متفاوتی چون جنس و شکل سطح مقطع می‌توان آن‌ها را تقسیم‌بندی کرد. عمده‌ی موارد مصرف آن‌ها در زمینه ساخت و ساز است اما در صنایع تولیدی و تجاری، خودروسازی و برای ماشین‌آلات صنعتی هم کاربرد دارند. پروفیل‌ها بسیار مقاوم و مستحکم هستند یا به عبارت دقیق‌تر، نسبت استحکام به وزن آن‌ها در مقایسه با سایر فلزات بی‌نظیر است. این به این معنا است که پروفیل‌های فولادی حتی با ضخامت کم و ابعاد کوچک مقاومت بسیار زیادی دارد و درواقع به واسطه‌ی همین ویژگی هم تا این حد در صنعت شهرت پیدا کرده‌اند و کاربردشان چندین برابر شده است.

۵ فاکتور که زمان خرید پروفیل باید در نظر داشته باشید

نوع، مشخصات فنی و قیمت پروفیل در کنار کارخانه تولیدکننده و شرکت تامین‌کننده ۵ فاکتور مهمی هستند که می‌توان گفت با مد نظر قرار دادن آن‌ها هنگام خرید در واقع نکات اولیه یک خرید درست و اصولی را رعایت کرده‌اید. در واقع مهمترین نکات و راهنما خرید پروفیل هستند. در ادامه به تفکیک در مورد هر کدام از این فاکتورها توضیح خواهیم داد.

  1. نوع پروفیل

پروفیل‌ها انواع مختلف و به طبع کاربردهای متفاوتی هم دارند یا به عبارت دیگر هر نوع خاص از پروفیل کاربرد خاص خود را دارد. پیش از هر چیز باید مناسب‌ترین نوع پروفیل مورد نیاز خود را انتخاب کنید. به‌عنوان مثال برای ساخت در و پنجره قطعا پروفیل در و پنجره انتخاب بهتری است، گرچه با مقاطع مربع و یا مستطیل هم می‌توانید با کیفیتی کمتر به هدف نهایی خود برسید. قیمت پروفیل در و پنجره در کنار کیفیت مطلوب آن باعث شده این نوع یکی از پرکاربردترین انواع پروفیل در صنعت باشد. یا پروفیل سنگین نمی‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای تولید مبلمان باشد چرا که هم سطح زیبایی ندارد و هم وزن زیاد آن باعث می‌شود جا‌به‌جایی مبل تولیدی کار بسیار دشواری باشد.

۲ قیمت پروفیل

قیمت پروفیل یکی از مهم‌ترین فاکتورها زمان خرید است چرا که برای تولیدکننده، تعیین‌کننده‌ی میزان سود آن و برای مصرف‌کننده‌ی عمومی، بر هزینه‌ی کلی پروژه اثر دارد. براساس نوع، مشخصات فنی و کارخانه تولیدکننده پروفیل، قیمت تا حدی تغییر پیدا می‌کند زیرا قیمت پایه برای انواع مختلف پروفیل متفاوت است. کارخانه هم باتوجه به این که تا حد زیادی تعیین‌کننده کیفیت است می‌تواند قیمت‌ها را دچار نوسان کند. ضخامت و ابعاد سطح مقطع تاثیر مستقیم بر وزن نهایی پروفیل دارد و همان‌طور که می‌دانید قیمت مقاطع فولادی در اکثر موارد براساس وزن آن‌ها محاسبه می‌شود. این مورد نکته بسیار مهمی است که حتما باید به آن توجه داشته باشید.  مناسب‌ترین ضخامت را برای مورد مصرف خود پیدا کنید چرا که اختلاف چند دهم میلی‌متری در ضخامت تفاوت زیادی در وزن، به‌ویژه برای نمونه‌های سنگین ایجاد می‌کند.

  1. کارخانه تولیدکننده

توجه به کارخانه تولیدکننده پروفیل به دو جهت اهمیت دارد اول بعد مسافت به معنا فاصله‌ای که بین کارخانه تا مقصد وجود دارد و دوم کیفیت پروفیل. هزینه‌ی حملی که صرف انتقال این مقاطع می‌شود قطعا بر قیمت نهایی آن‌ها اثر دارد. در صورتی که جا‌به‌جایی درست و اصولی انجام نشود حتی می‌تواند مقاطع را دچار آسیب هم بکند و به این شکل هم به ضرر تولیدکننده و مصرف‌کننده خواهد بود.

بسته به این که کارخانه از چه مواداولیه و ماشین‌آلاتی برای تولید استفاده می‌کند کیفیت محصول نهایی قطعا متفاوت خواهد بود. این دو فاکتور مستقیما برعملکرد مقطع تحت انواع فرآیندهای تخصصی چون خم، کشش و برش اثر دارد. نوع ورق فولادی به‌عنوان ماده اولیه تولید تعیین می‌کند میزان فرآیندپذیری پروفیل در چه حدی باشد. ماشین‌آلاتی که برای تولید استفاده می‌شود بر دقت ابعادی و کیفیت جوشکاری اثر دارد.

  1. شرکت تامین‌کننده

شرکت تامین‌کننده یکی از مهم‌ترین مواردی است که زمان خرید حتما باید به آن توجه داشته باشید. این که تامین‌کننده مثل گروه صنعتی صبا بتواند شما را به درستی درمورد نوع محصول راهنمایی کند، محصول باکیفیت را سالم ارسال کند و بدون مشکل به دست شما برساند همچنین خدمات پس از فروش قابل قبولی داشته باشد، در واقع تضمینی برای انجام شدن درست و اصولی کار شما است.

انتخاب بهترین پروفیل

برای انتخاب بهترین و مناسب‌ترین پروفیل تنها دو راه وجود دارد. اول این که خود به اندازه کافی نسبت به مقاطع و ویژگی‌هایشان شناخت پیدا کنید و دوم از افراد حرفه‌ای کمک بگیرید. گرچه مقاطع فولادی دنیایی بزرگ با پیچیدگی‌های خاص خود را دارند که اشراف پیداکردن به همه جنبه‌های آن کار بسیار زمانی‌بری است اما قطعا آگاهی از اطلاعات اولیه درمورد این مقاطع هم می‌تواند تاثیر زیادی داشته باشد.

۱. شناخت فرآیند تولید پروفیل

با شناخت فرآیند تولید پروفیل قطعا بهتر می‌توانید مشکلات احتمالی درمراحل بعدی را پیش‌بینی کنید. تولید پروفیل عموما به دو شکل انجام می‌شود. یا مقاطع درزدار هستند که از جوشکاری برای تولیدشان استفاده می‌شود یا بدون‌درز که مستقیما از شمش تولید شده‌اند. برای مقاطع درزدار، اول ورق فولادی به‌شکل نوارهای باریک برش می‌خورد و سپس با عبور از میان چندین غلتک تبدیل به استوانه‌ای توخالی با درزباز می‌شود. برای متصل‌کردن درز از انواع روش‌های جوشکاری استفاده می‌شود. حال بادید کلی که نسبت به این فرآیند تولید به‌دست آوردید به خوبی می‌توانید درک کنید که چطور جوش غیر استاندارد می‌تواند در فرآیند خم باعث باز شدن کامل درز و از بین رفتن لوله بشود.

۲. شناخت تاثیر آبکاری

عموما با دوهدف پروفیل‌های فولادی آبکاری می‌شوند. یا ضدزنگ شدن و یا ایجاد ظاهری زیباتر. کیفیت سطحی ورق پروفیل یکی از فاکتورهای مهم و تعیین‌کننده‌ی کیفیت آبکاری است. سطح بی‌کیفیت یا نمی‌تواند لایه آبکاری را محکم و متصل نگه دارد و به شکل ورقه‌ای جدا می‌شود که در این صورت پروفیل به سرعت دچار خوردگی شده و درواقع آبکاری بی‌نتیجه بوده است و یا سطح متخلخلی به وجود می‌آورد که از لحاظ ظاهری استاندارد نیست.

۳. شناخت عوامل موثر بر قیمت پروفیل

چندین و چند عامل داخلی و خارجی بر قیمت پروفیل اثرگذار است که شناخت آن‌ها کمک می‌کند بتوانید بهترین و مناسب‌ترین نمونه پروفیل را با بهترین و مناسب‌ترین قیمت تهیه کنید. اولین فاکتور قیمت ورق است. ورق به‌عنوان ماده اولیه تولید پروفیل تقریبا ۹۰% قیمت کل پروفیل را شامل می‌شود و تاثیرگذارترین عامل بر قیمت پروفیل است. دومین مورد مربوط به هزینه تولید یا اجرت تولید است. تولید پروفیل فرآیندی با سرعت بالا، ساده و البته کم هزینه است که قطعا به نسبت قیمت ورق بخش بسیار کوچک‌تری را شامل می‌شود اما بی‌تاثیر هم نیست. چیزی حدود ۱۰% قیمت نهایی پروفیل مربوط به هزینه‌ی تولید است. علاوه‌بر این دو مورد باقی موارد عوامل خارجی هستند که به صورت دوره‌ای قیمت‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهند مثل نرخ ارز، هزینه‌ای که امکان دارد بابت جا‌به‌جایی به قیمت نهایی پروفیل افزوده بشود و میزان عرضه و تقاضا که کل بازار را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید