انواع بلیط هواپیما + نکات مهم لازم

بلیط هواپیما در انواع مختلفی برای مسافرین پروازها وجود دارد. اصلی‌ترین تفاوت میان این بلیط‌ها در نوع خدماتی است که در حین پرواز مسافرین به آن دسترسی خواهند داشت. از این رو شناخت انواع بلیط و ویژگی‌های هر یک برای کسانی که از مسیرهای هوایی برای جابجایی استفاده می‌نمایند کاملاً لازم است. بنابراین برای این که در این مواقع سردرگم نباشید و به راحتی نسبت به شرایط بهترین تصمیم را بگیرید، بایستی با انواع این بلیط ها آشنا شده و همچنین نکات مهم برای تهیه بلیط را نیز بدانید. در ادامه به بررسی همه این جزئیات خواهیم پرداخت.
پیشنهاد ما:بلیط چارتر

انواع بلیط هواپیما
بلیط هواپیما به صورت کلی به دو دسته اصلی تقسیم می‌شود که هر کدام از این دسته‌ها خود به بخش‌های مختلف دیگری تقسیم می‌شوند. دو نوع بلیط معمول هواپیما، بلیط هواپیما سیستمی و بلیط هواپیما چارتر هستند که هر دو نوع بلیط را می‌توانید از اینترنت تهیه کنید. در ادامه به بررسی هر کدام از این بلیط ها می‌پردازیم.

پیشنهاد ما:بلیط چارتر

بلیط سیستمی
بلیط سیستمی بلیط معمول پرواز است. این بلیط ها همان بلیط هایی هستند که خود شرکت هواپیمایی با قیمت مشخص آن‌ها را ارائه می‌نماید. قیمت انواع بلیط سیستمی هواپیما ثابت است و کمتر دستخوش تغییر می‌شود. مگر در مواقعی خاص مانند لحظات نهایی که بلیط های زیادی فروش نرفته باشند، ممکن است به عنوان بلیط لحظه آخری به خود گرفته و قیمت آن با تخفیف ارائه شود.

بلیط سیستمی همچنین برای افراد با سن و سال مختلف نیز دارای قیمت‌های مختلفی است. این نوع بلیط در سه رده مختلف کمتر از ۲ سال، ۲ تا ۱۲ سال و ۱۲ سال به بالا با عنوان بزرگسال عرضه می‌شود. این نوع بلیط همچنین در کلاس‌های پروازی مختلفی ارائه می‌شود که در ادامه به بررسی آنها می‌پردازیم.

پیشنهاد ما:بلیط چارتر

بلیط چارتر
دومین نوع بلیط هواپیما بلیط چارتر است. در این نوع بلیط یک شخص یا شرکت و یا آژانس مسافرتی تمام یا تعدادی از بلیط ها را از قبل تهیه کرده و آنها را با قیمت پایین‌تری نسبت به بلیط های سیستمی ارائه می‌نمایند. هدف از ارائه این بلیط می‌تواند برای جذب بیشتر مسافرین بوده و بیشتر برای تورهای مسافرتی از آنها استفاده می‌شود. بلیط های چارتی گاها در روزهای تعطیلات و در مواقعی که تعداد مسافرین افزایش می‌یابد، هم قیمت با بلیط های سیستمی خواهد بود.

بلیط لحظه آخری
اصطلاح بلیط لحظه آخری یک تعریف رسمی در انواع بلیط هواپیما ندارد. این نوع بلیط تنها به دلیل زمان تهیه آن توسط مسافر به این نام مشهور شده است. بلیط های لحظه آخری صندلی‌های خالی هواپیما هستند که شرکت هواپیمایی در صورت پر نشدن پرواز در لحظات آخر قبل از پرواز آنها را با قیمت مناسب‌تری عرضه می‌دارد.

پیشنهاد ما:بلیط چارتر

کلاس‌های پروازی هواپیما

بلیط هواپیما علاوه بر انواع دسته‌بندی که در بالا اشاره کردیم می‌توان بر اساس نوع کیفیت صندلی و امکانات آن نیز دسته‌بندی کرد. در این دسته‌بندی بلیط های صادر شده با کلاس‌های درجه یک یا فرست کلاس، درجه تجاری یا بیزنس کلاس و درجه اقتصادی  یا اکونومی عرضه می‌شود. این دسته‌بندی در واقع مشخص کننده کیفیت خدمات ارائه شده در پرواز برای شما است. هر شرکت هواپیمایی بسته به امکاناتی که در اختیار دارد، کلاس‌های پروازی مخصوص به خود را ارائه می‌نماید. ویژگی‌های هر یک از این بلیط ها نیز به شرح زیر است:

بلیط فرست کلاس: گران‌ترین بلیط هواپیما محسوب شده و بهترین خدمات ممکن در این نوع بلیط به مسافر عرضه می‌شود.

بلیط تجاری: یک درجه پایین‌تر از بلیط فرست کلاس قرار گرفته و بیشتر مخصوص مسافرین تجاری است.

اکونومی: اقتصادی‌ترین نوع بلیط هواپیما است که اکثر افراد عادی از این نوع بلیط برای پروازهای خود استفاده می‌نمایند. در پروازهایی با مدت کم این نوع بلیط می‌تواند کاملاً مقرون به صرفه باشد.

روش‌های خرید بلیط هواپیما
امکان دریافت بلیط های پرواز از چند روش برای کاربران فراهم آمده است. شما هم می‌توانید با مراجعه به دفاتر شرکت هواپیمایی یا آژانس‌های ارائه دهنده خدمات بلیط هواپیما نسبت به تهیه این بلیط‌ها اقدام نمایید و هم از طریق اینترنت و به صورت آنلاین بلیط مد نظر خود را تهیه کنید. در حال حاضر معمول‌ترین روش خرید بلیط به صورت آنلاین و اینترنتی است که هم سریع‌تر است و هم هزینه رفت و آمد را برای کاربر به دنبال نخواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید