سنای آمریکا قطعنامه حمایت از اوکراین را تصویب کرد

ایسنا نوشت: مجلس سنای آمریکا با اکثریت قاطع رای به تصویب قطعنامه‌ای با هدف حمایت از استقلال اوکراین و “محکوم کردن تجاوزگری نظامی روسیه” علیه این کشور همسایه‌اش داد.
به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این اقدام در مجلس سنای آمریکا پس از آن صورت گرفت که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا گفت کشورش “همه نشانه‌ها” دال بر حمله بالقوه روسیه به اوکراین در چند روز آینده را دارد. مقامات آمریکا سناریوهایی درباره برنامه‌های بالقوه ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در ضمن تداوم تجم سربازان روسی در مرز اوکراین ترسیم کرده‌اند.
قطعنامه تصویب شده از سوی سناتورهای آمریکا دارای اجبار قانونی نیست، اما این نهاد قانونگذاری آمریکا را در موضع ابراز “حمایت تزلزل ناپذیر آمریکا از یک اوکراین امن، دموکراتیک و مستقل” قرار داده و “تقویت مواضع نظامی روسیه در مرز اوکراین را محکوم می کند.” این قطعنامه به اتفاق آرا و بدون اعتراض یا رای گیری با فراخواندن سناتور تصویب شد.
راب پورتمن سناتور ایالت اوهایو در زمان معرفی این قطعنامه در کنار جین شاهین سناتور دموکرات نیوهمپشایر و دیگران گفت: “این کنگره در ابراز حمایت از استقلال و حاکمیت..

سنای آمریکا قطعنامه حمایت از اوکراین را تصویب کرد

ایسنا نوشت: مجلس سنای آمریکا با اکثریت قاطع رای به تصویب قطعنامه‌ای با هدف حمایت از استقلال اوکراین و "محکوم کردن تجاوزگری نظامی روسیه" علیه این کشور همسایه‌اش داد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این اقدام در مجلس سنای آمریکا پس از آن صورت گرفت که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا گفت کشورش "همه نشانه‌ها" دال بر حمله بالقوه روسیه به اوکراین در چند روز آینده را دارد. مقامات آمریکا سناریوهایی درباره برنامه‌های بالقوه ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در ضمن تداوم تجم سربازان روسی در مرز اوکراین ترسیم کرده‌اند.

قطعنامه تصویب شده از سوی سناتورهای آمریکا دارای اجبار قانونی نیست، اما این نهاد قانونگذاری آمریکا را در موضع ابراز "حمایت تزلزل ناپذیر آمریکا از یک اوکراین امن، دموکراتیک و مستقل" قرار داده و "تقویت مواضع نظامی روسیه در مرز اوکراین را محکوم می کند." این قطعنامه به اتفاق آرا و بدون اعتراض یا رای گیری با فراخواندن سناتور تصویب شد.

راب پورتمن سناتور ایالت اوهایو در زمان معرفی این قطعنامه در کنار جین شاهین سناتور دموکرات نیوهمپشایر و دیگران گفت: "این کنگره در ابراز حمایت از استقلال و حاکمیت اوکراین متحد است."

سناتورهای آمریکایی دریک هفته گذشته مشغول تدارک پاسخی به تنش‌های فزاینده در منطقه بوده‌اند و بسیاری از آنها مشتاق هستند تا پا را فراتر نهاده و تحریمهایی ویرانگر را علیه پوتین به منظور ایجاد شوک در اقتصاد روسیه اعمال کنند.

اوکراین متحدان قدرتمندی در سنای آمریکا دارد و در این مجلس حمایت گسترده‌ای از تحریم‌ها علیه روسیه به‌عنوان یک ابزار قدرتمند سیاست خارجی برای استفاده علیه پوتین در صورت تجاوز او به اوکراین وجود دارد.

در بحبوحه تلاش‌های دیپلماتیک برای لغو هر گونه برنامه روسیه برای حمله، سناتورهای آمریکایی از تصویب قانونی برای اعمال تحریم علیه روسیه خودداری کرده و استراتژی کاخ سفید برای رفع بحرانی که ممکن است در سراسر اروپا گسترش یابد را رعایت کردند.

قطعنامه تصویب شده در روز پنج‌شنبه، بایدن را تشویق می‌کند از ابزارهای در اختیار دولت آمریکا به منظور اعمال "هزینه های چشمگیر" علیه روسیه و "بازیابی صلح در اروپا" استفاده کند.

در متن نهایی آمده است که این قطعنامه نباید به عنوان مجوزی برای استفاده از نیروی نظامی علیه روسیه یا برای ورود نیروهای مسلح ایالات متحده به اوکراین تلقی شود.

سناتورها گفته‌اند که دولت می‌تواند به تنهایی تحریم‌ها را صرف نظر از اقدام کنگره اعمال کند.

۲۳۳۱۱

دیدگاهتان را بنویسید