دانشگاه مک گیل کجاست

دانشگاه مک‌گیل McGill University در سال ۱۸۲۱ در زمین‌های وفقی تاجر اسکاتلندی به نام جیمز مک‌گیل تأسیس شد. بنای این دانشگاه در دوره استعمار بریتانیا ساخته شد و با منشور سلطنتی پادشاه جورج چهارم، ۴۷ سال پیش از شکل‌گیری کشور کانادا امروزی افتتاح شد.

مک‌گیل مهم‌ترین دانشگاه شهر مونترال در استان کبک کاناداست؛ پردیس اصلی این دانشگاه در دامنه کوه رویال در مرکز شهر مونترال قرار دارد و پردیس دوم در جزیره مونترال (فاصله ۳۰ کیلومتری از پردیس اصلی) ساخته‌شده است.

معرفی دانشگاه مک گیل کانادا

سالانه بیش از ۴۰ هزار متقاضی تحصیل در کانادا، موفق به اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه مک‌گیل می‌شوند. این دانشگاهِ ۲۰۰ ساله بالاترین تعداد ورودی دانشجو را در میان دانشگاه‌های کانادا دارد. دانشجویان اکثراً در پنج دانشکده بزرگ این موسسه آموزشی یعنی هنر، علوم، پزشکی، مهندسی و مدیریت مشغول به تحصیل می‌شوند.

بیش از  ۳۰% دانشجویان دانشگاه McGill از ۱۵۰ کشور جهان موفق به اخذ پذیرش تحصیلی از این موسسه آموزشی شده‌اند؛ با این شمار، McGill University ازنظر تنوع دانشجویان بین‌المللی در بین دانشگاه‌های پزشکی کانادا، رتبه اول را به دست آورده است.

دانشگاه مک‌گیل در کنار دانشگاه تورنتو دو موسسه آموزشی خارج از ایالات‌متحده هستند که در انجمن دانشگاه‌های آمریکا شرکت کرده‌اند؛ دانشگاه مک‌گیل تنها عضو کانادایی انجمن رهبران دانشگاه جهانی (GULF) در انجمن اقتصاد جهانی شمرده می‌شود.

در سالن‌های ورزشی دو پردیس این دانشگاه ۲۹ تیم ورزشی حرفه‌ای رشد یافته‌اند که در سطح کشوری نام‌آوری می‌کنند. در بین این رشته‌های ورزشی، تیم‌های McGill University در رشته‌های بیس‌بال، هاکی و لاکراس شهرت بیشتری یافته‌اند.

اعتبار مدرک فارغ‌التحصیلی از این موسسه آموزشی در میان کارفرمایان برای ورود به بازار کار و اینکه دانشگاه‌های دیگر کشورهای جهان برای ادامه تحصیل خیلی زیاد است. تقریباً ۹۵ درصد از فارغ‌التحصیلان رشته‌های مهندسی و ۸۴ درصد از فارغ‌التحصیلان رشته‌های علوم پایه در مدارج بالا به ادامه تحصیل پرداخته‌اند و در تخصصی‌ترین پست‌های شغلی مشغول به کارشده‌اند.

پردیس اصلی دانشگاه مک گیل

مرکز اصلی McGill University در نزدیکی ایستگاه متروی پیل و مک‌گیل در خیابان پاین گسترده شده است. استادیوم ورزشی مالسون در این پردیس مستقرشده است. بخش اعظم خوابگاه‌های دانشجویی این دانشگاه در پردیس اصلی واقع‌شده است؛ بیش از ۳ هزار دانشجو که بیشتر در مقطع لیسانس مشغول به تحصیل هستند در این اقامتگاه‌های متنوع زندگی می‌کنند. جلوه‌های طبیعی این موسسه آموزشی در میان دانشگاه‌های کانادا چشم‌نوازی می‌کند؛ در سال ۲۰۱۲ پردیس اصلی دانشگاه مک‌گیل در لیست زیباترین پردیس‌های دانشگاهی جهان قرار گرفت.

پردیس مک‌دونالد دانشگاه مک گیل

دومین پردیس این موسسه آموزشی در شهر مونترال و در بلوار سنت آن Sainte Anne de Bellevue بناشده که میزبان دانشکده‌های علوم كشاورزي و محيط زيست، دانشكده رژيم غذايي و تغذیه، انستيتو انگل‌شناسي و دانشكده محيط‌زيست شده است. باغ مورگان در نزدیکی این کمپوس محل خوبی برای استراحت و بهره‌مندی از فضای طبیعت است.

پردیس اوتاوه دانشگاه مک گیل در گتینو

این پردیس به‌تازگی و در سال ۲۰۱۹ در شهر گتینو شکل‌گرفته و میزبان دانشکده پزشکی دانشگاه مک‌گیل است. تجهیزات آموزشی این پردیس دوزبانه در آگوست ۲۰۲۰ تکمیل و بخش عملی دانشجویان سال آخر به بیمارستان گتینو شد.

مرکز بهداشت دانشگاه مک گیل

در سال ۲۰۰۶ دولت کبک برای طرح توسعه مجدد مرکز بهداشت دانشگاه مک گیل ۱٫۶ میلیارد دلار اختصاص داد. این مرکز هنوز به مرحله بهره‌برداری نرسیده است، در اطراف شهر مونترال و در نزدیکی شهر وست‌مونت و ایستگاه متروی وندوم در فضایی بیش از ۱۷۰ هزار متر مربع در حال ساخت است.

دانشکده‌های دانشگاه مک گیل

بخش‌های آکادمیک این موسسه آموزشی ۱۱ دانشکده اصلی تقسیم‌شده است؛ دانشکده علوم کشاورزی و محیط زیست، دانشکده هنر، دانشکده دندانپزشکی، دانشکده آموزش، دانشکده مهندسی، دانشکده حقوق، دانشکده مدیریتِ دیزوتِل، دانشکده پزشکی، دانشکده موسیقی شولیچ، دانشکده مطالعات دینی و دانشکده علوم دانشکده‌های اصلی McGill University هستند که خود به دپارتمان‌های بسیاری تقسیم می‌شوند.

در کنار این بخش‌ها، موسسه مطالعات اسلامی نیز در سال ۱۹۵۲ افتتاح شد که در دوره‌های تحصیلات تکمیلی مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا دانشجو می‍‌پذیرد. برنامه‌های تحصیلی این دانشکده تاریخ، فرهنگ و تمدن اسلامی را پوشش می‌دهد. این موسسه یکی از غنی‌ترین کتابخانه‌های آمریکای شمالی در عرصه مطالعات اسلامی شمرده می‌شود.

رشته های تحصیلی دانشگاه مک‌ گیل

برنامه‌های تحصیلی دانشگاه مک‌گیل McGill University به دو زبان انگلیسی و فرانسوی طراحی‌شده‌اند؛ به خاطر تقاضای بیشتر برنامه‌های تحصیلی زبان انگلیسی در این بخش به معرفی برنامه‌های تحصیلی انگلیسی‌زبان این موسسه آموزشی می‌پردازیم:

رشته های مقطع کارشناسی دانشگاه مک گیل

بعضی از برنامه‌های تحصیلی مقطع کارشناسی این موسسه آموزشی عبارتند از: مدیریت و فناوری کشاورزی، علوم دامپزشکی، مهندسی منابع زیستی، صنایع غذایی و شیمی کشاورزی، علوم منابع طبیعی، گیاه شناسی، رژیم های غذایی و تغذیه انسان، انگل شناسی، کارآموزی رشته‌های هنر، مطالعات کشورهای خارجه، مطالعات قاره آفریقا، انسان شناسی، تاریخ هنر و مطالعات ارتباطات، علوم جوی و اقیانوسی، زیست شناسی، مطالعات قومی و نژادی کانادا، مطالعات کانادا، مطالعات کاتولیک، شیمی، علوم شناختی، علوم کامپیوتر، علوم سیاره ای و زمین، اقتصاد، روانشناسی آموزشی، زبان انگلیسی و دوره های نگارش دانشگاهی، زبان و ادبیات فرانسوی، جغرافیا، علوم انسانی، زبان شناسی، موسیقی، فلسفه، فیزیک، مددکاری اجتماعی، جامعه شناسی، مطالعات زنان، سینمای جهان، مهندسی مکانیک، بیوشیمی، مهندسی پزشکی و …

رشته های مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه مک گیل

بعضی از برنامه‌های تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد این موسسه آموزشی عبارتند از: علوم دامی، مهندسی منبع زیستی، بیوتکنولوژی، رژیم های غذایی و تغذیه انسان، علوم و صنایع غذایی و شیمی، کشاورزی، منابع طبیعی، انگل شناسی، علوم گیاهی، انسان شناسی، تاریخ هنر، مطالعات شرق آسیا، اقتصاد، زبان و ادبیات انگلیسی، زبان و ادبیات فرانسه، جغرافیا، تاریخ و مطالعات، مطالعات اسلامی، زبان شناسی، ریاضیات و آمار، فلسفه، علوم سیاسی، روانشناسی، مددکاری اجتماعی، جامعه شناسی، دندانپزشکی، حرکت شناسی و تربیت بدنی، معماری، مهندسی بیولوژیکی و بیوپزشکی، مهندسی شیمی و …

رشته های مقطع دکتری دانشگاه مک گیل

بعضی از برنامه‌های تحصیلی مقطع دکتری این موسسه آموزشی عبارتند از: پزشکی، دندانپزشکی، رزیدنت عمومی، جراحی، جراحی فک و صورت، پرستاری، مطالعات دینی، موسیقی، زبان و ادبیات فرانسوی، زبان و ادبیات انگلیسی، زبان و ادبیات روسی، فیزیولوژی، مهندسی منابع زیستی، انسان شناسی، اپیدمی شناسی، شیمی، زمین و علوم سیاره ای، میکروبیولوژی و ایمنی شناسی، مهندسی مکانیک، زبان آلمانی، انگل شناسی، ژنتیک انسانی، علوم ارتباطات، تاریخ هنر، تاریخ، ریاضیات و آمار، کاردرمانی، مطالعات تلفیقی آموزشی، مهندسی عمران، علوم سیاسی، مهندسی پزشکی، اقتصاد، جغرافیا، مهندسی برق، زبان‌شناسی، معماری و …

کلام پایانی وسایت رسمی دانشگاه مک گیل کانادا

علاوه بر مطالعه رشته‌های این موسسه آموزشی در اسمارت اپلای، می‌توانید با مراجعه به سایت رسمی دانشگاه مک گیل کانادا از اطلاعات به‌روزی مانند ددلاین پذیرش تحصیلی و ثبت‌نام، بورسیه‌ها و برنامه‌های کمک‌هزینه تحصیلی، شرایط مکاتبه با استادان و … مطلع شوید. برای مراجعه به سایت رسمی دانشگاه مک گیل کانادا می‌توانید از قسمت بالای همین صفحه روی لینک دانشگاه کلیک کنید.

برای بررسی وضعیت تحصیلی خود می‌توانید فرم آنلاین ارزیابی پذیرش تحصیلی در اسمارت اپلای را پرکنید. از همین‌ سایت می‌توانید برای رزرو وقت مشاوره مهاجرت تحصیلی نیز اقدام فرمایید.

منبع

 

دیدگاهتان را بنویسید