بلینکن:پوتین پشت یک میز پوکر با چندین گزینه در اختیار ایستاده است/اقدامات غرب در قبال روسیه هماهنگ است

ایرنا نوشت: وزیر خارجه آمریکا ضمن اشاره به اینکه روسیه با تحرکات نظامی اخیرش در مرز با اوکراین به دنبال به دست آوردن اهرم فشار و قدرت نفوذ جدید بوده، گفت که اقدامات غرب در قبال روسیه هماهنگ است.
آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه با تارنمای “دیلی بیست” در مورد بحران اوکراین تصریح کرد: تنها شخصی که می‌تواند به شما در مورد تصمیمات ولادیمیر پوتین چیزی بگوید، فقط خود پوتین است. ما در مرحله تصمیم گیری قرار داریم. هر کاری می توانیم، انجام می دهیم که بر محاسبات پوتین تاثیر بگذارد.
بلینکن در پاسخ به این سوال که ” اگر قرار نیست روسیه از تحرکات نظامی اخیرش در مرز با اوکراین استفاده کند، چرا دست به این کار زده”، گفت: پوتین ممکن است فکر کند که در حال ایجاد اهرم و قدرت نفوذ در این راستا است. اما اشتباه می کند. شاید براساس گمانه‌زنی‌های آمریکا، پوتین ممکن است به دنبال اعمال فشار به دولت اوکراین با هدف تضعیف یا سرنگون کردن دولت کی‌یف باشد. تحلیل دیگر این است که پوتین با این کار به دنبال اهرم فشار نه برای مذاکره در مورد گسترش ناتو بلکه برای مسائل دیگری از جمله تسلیحات، انرژی یا مسائلی است که غ..

بلینکن:پوتین پشت یک میز پوکر با چندین گزینه در اختیار ایستاده است/اقدامات غرب در قبال روسیه هماهنگ است

ایرنا نوشت: وزیر خارجه آمریکا ضمن اشاره به اینکه روسیه با تحرکات نظامی اخیرش در مرز با اوکراین به دنبال به دست آوردن اهرم فشار و قدرت نفوذ جدید بوده، گفت که اقدامات غرب در قبال روسیه هماهنگ است.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه با تارنمای "دیلی بیست" در مورد بحران اوکراین تصریح کرد: تنها شخصی که می‌تواند به شما در مورد تصمیمات ولادیمیر پوتین چیزی بگوید، فقط خود پوتین است. ما در مرحله تصمیم گیری قرار داریم. هر کاری می توانیم، انجام می دهیم که بر محاسبات پوتین تاثیر بگذارد.

بلینکن در پاسخ به این سوال که " اگر قرار نیست روسیه از تحرکات نظامی اخیرش در مرز با اوکراین استفاده کند، چرا دست به این کار زده"، گفت: پوتین ممکن است فکر کند که در حال ایجاد اهرم و قدرت نفوذ در این راستا است. اما اشتباه می کند. شاید براساس گمانه‌زنی‌های آمریکا، پوتین ممکن است به دنبال اعمال فشار به دولت اوکراین با هدف تضعیف یا سرنگون کردن دولت کی‌یف باشد. تحلیل دیگر این است که پوتین با این کار به دنبال اهرم فشار نه برای مذاکره در مورد گسترش ناتو بلکه برای مسائل دیگری از جمله تسلیحات، انرژی یا مسائلی است که غرب نسبت به آنها تمایل دارد.

وزیر خارجه آمریکا در ادامه گفت: آنچه در سالهای اخیر از پوتین دیده‌ام این است که او بسیار به قابلیت اختیار داشتن و آزادی عمل تمایل دارد( در سنجش پاسخ ها و سپس عمل کردن). اخیرا با یک مقام وزارت خارجه آمریکا صحبت کردم و او، پوتین را همانند فردی می‌دید که پشت یک میز پوکر با چندین گزینه در اختیار ایستاده است.

این مقام ارشد آمریکا در مورد رایزنی‌ها درباره بحران اوکراین و مسئله گسترش ناتو عنوان کرد: هر آنچه توسط متحدان ناتو در مورد تعامل با روس ها از جمله تماس های تلفنی و نشست های مقامات ارشد انجام شده، در یک مسیر به دقت هماهنگ شده بوده است. با رئیس جمهوری اوکراین و مقامات ارشد این کشور نیز هماهنگی های نزدیکی وجود دارد. اقدامات کنونی ما ایجاد امتیازها و منفعت های فوری و پایدار است. ما به دنبال یک پاسخ متحد هستیم.

وزیر خارجه آمریکا افزود: چین با دقت نظاره گر این است که ببیند آمریکا و متحدان غربی‌اش چگونه به روسیه پاسخ می دهند چون این امکان نیز وجود دارد که چین به دنبال حمله به تایوان باشد.

این اظهارات وزیر خارجه آمریکا در حالی مطرح شده است که کشورهای غربی به سرکردگی آمریکا اخیرا مدعی شده اند که روسیه به دنبال حمله به اوکراین بوده اما مسکو بارها این ادعا را رد کرده و گفته است که غرب به این بهانه به دنبال تضعیف روسیه است.

۳۱۰ ۳۱۰

دیدگاهتان را بنویسید