شرط ارمنستان برای تزریق واکسن کرونا به ایرانی‌ها

شرط ارمنستان برای تزریق واکسن کرونا به ایرانی‌ها

ولی تیموری معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی کشور با اشاره به وضعیتی که این روزها درخصوص مسافران ایرانی که برای تزریق واکسن به ارمنستان سفر کرده‌اند به وجود آمده، گفت: مدتی است که هر آخر هفته درخصوص ورود و خروج گردشگران و تورهای ایرانی به ارمنستان با مشکل روبه‌رو هستیم. با توجه به بخش‌نامه وزارت بهداشت درخصوص ورود و خروج تور سختگیری‌های زیادی وجود دارد. در حال حاضر نیز بیشتر افرادی که طی مدت اخیر به ارمنستان سفر کرده‌اند، خودجوش و انفرادی سفر کرده‌اند. چنانکه عده‌ای با هم قرار می‌گذارند و در قالب یک گروه سفر می‌کنند.

تیموری ادامه داد: اکنون نیز مرز ایران و ارمنستان مملو از ماشین‌های شخصی است و مردم خودشان به این سفر می‌روند و از تورهای گردشگری خبری نیست.

وی تاکید کرد: توری تحت عنوان تور واکسن در کشور وجود ندارد و هیچ‌یک از آژانس‌داران حق تبلیغ تور واکسن ندارند. اگر چنین امری اتفاق بیفتد، تخلف است. در حال حاضر نیز آژانس‌داران تور ارمنستان برگزار می‌کنند و در این حین مسافران اگر برایشان این امکان فراهم شود که واکسن بزنند، واکسن خواهند زد اما هیچ تعهدی برای زدن حتمی واکسن وجود ندارد.

تیموری تصریح کرد: ارمنستان در ابتدای امر اعلام کرده بود که هیچ محدودیتی برای زدن واکسن به گردشگران ندارد. از این رو تعدادی از ایرانی‌ها به ارمنستان سفر کردند و واکسن زدند اما اکنون سیاست دیگری در پیش گرفته و عنوان می‌کند مسافری که به ارمنستان می‌آید، باید ۱۰ روز بماند. بعد واکسن به او زده شود. به این معنا که بلافاصله واکسن زده نمی‌شود. این قانون قرار است از چند روز دیگر اجرایی شود. به همین دلیل این روزها با کاهش تزریق واکسن به مسافران در این کشور روبه‌رو هستیم.

تغییر قوانین ارمنستان، ایرانی‌ها را سردرگم کرد

بنا بر این گزارش، چندی پیش سفیر ارمنستان در تهران عنوان کرد: از پانزدهم ژوئیه (۲۴ تیر) افرادی می‌توانند در کشور ارمنستان واکسن کرونا بزنند که بیش از ۱۰ روز در این کشور اقامت داشته باشند. بیشتر کسانی که در این کشور با سه واکسن استرازنکا، اسپوتنیک‌وی و سینوواک واکسینه شده‌اند، شهروندان خود این کشور هستند اما اتباع غیرارمنستانی هم که بیش از یک هفته در ارمنستان بوده‌اند، به طور رایگان واکسن دریافت می‌کنند. با این‌حال از ۲۴ تیر دیگر حداقل زمان ماندن برای تزریق واکسن ۱۰ روز خواهد شد.

 

معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی کشور تاکید کرد: در حال حاضر به دلیل ازدحام بیش از حد مسافران ایرانی در ارمنستان، خدمات کاهش یافته است. نه تنها محل اقامت مناسب پیدا نمی‌شود، بلکه خودرو و سایر امکانات خدماتی هم کم شده است. واکسن هم نیست و مسافران باید حداقل ۱۵ روز صبر کنند تا نخستین دوز را بزنند. تعداد واکسن‌های ارمنستان نیز خیلی محدود است و این محدودیت شرایط جدیدی برای مسافرانی که خواهان واکسن هستند، به وجود آورده است.

به گفته تیموری، از آنجا که وزارت بهداشت هنوز واکسن‌هایی که در ارمنستان تزریق می‌شود را تایید نکرده، از این رو این امر مورد تایید این وزارتخانه نیز نیست. اما نمی‌توانیم جلوی مردم را بگیریم. فقط می‌توانیم تاکید داشته باشیم که تور واکسن برگزار نشود.

این مسئول افزود: مردم بدانند که چه در قالب تور و چه خودجوش اگر می‌خواهند به ارمنستان سفر کنند و قصد دارند در این سفر واکسن بزنند، واکسن در ارمنستان با محدودیت همراه است و اولویت با افرادی است که دوز دوم را باید بزنند. از این رو ممکن است مسافران ایرانی دچار سردرگمی شوند

منبع سایت خبری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید