علم پاسخ می‌دهد: چرا نزدیک آب بودن، می تواند کلید افزایش شادی باشد؟

چشمانت را ببند. یک نفس عمیق بکش و تصور کن که کنار آب نشسته ای. شاید دریاچه ای آرام را تصور کنی، دریاچه ای آنقدر بزرگ که به سختی می توان آن طرفش را تشخیص داد. ممکن است به یک آبنما و صدای جریان آب در آن فکر کنی. یا شاید به یک ساحل ماسه ای با آبهای کریستالی فکر کنی که لمس آن، مانند دوش گرم آرامش می دهد.

بنشین. به صدای آب گوش کن. نسیم را احساس کن. احتمالا شما همین حالا آرام‌تر شده اید. این به این دلیل است که طبق علم ، بودن در اطراف آب می تواند به سلامت روان ما کمک کند و کلید خوشحالی پایدار باشد.

صنم حافظ، متخصص روانپزشکی مستقر در شهر نیویورک و عضو هیئت علمی دانشگاه کلمبیا می گوید: “انسانها دوست دارند در اطراف آب باشند، زیرا چیزی در آن ذاتا آرامش دارد.. شاید برای برخی، آب آنها را به دوران جوانی، شنا در استخر، دریاچه یا اقیانوس می برد. آب برای آنها کیفیتی شبیه به رویا دارد، مانند ابرها که اجازه می دهند شکل های مختلف را ببینیم و تصور بی حد و حصر داشته باشیم. فقط خیره شدن به آب به ذهن ما کمک می کند که آرام باشد.”

تنها حافظ اینطور فکر نمی کند. در سال ۲۰۱۶، محققان بریتانیایی مطالعه ای در مورد «اثرات آرامش بخش و ضد استرس طبیعت بر انسان» منتشر کردند. محققان ضربان قلب و فشار خون شرکت کنندگان را هنگام مشاهده ی مخازن مختلف ماهی اندازه گیری کردند: یکی خالی، یکی تا حدی با ماهی و گیاه، و دیگری با دو برابر ماهی.

این مطالعه به طور متوسط ​​نشان داد “بازدیدکنندگان وقتی مخزن، بیشترین سطح زندگی دریایی را در بر می گیرد، بیشتر در مقابل آن می مانند.” شاید مهمتر از همه، تیم همچنین دریافت که حتی خیره شدن به یک مخزن خالی پر از آب تأثیر روانی مثبتی دارد، به این معنی که آب به تنهایی کاری برای روان ما انجام می دهد.

وینی سارانگا، روانپزشک و بنیانگذار روانپزشکی جامع سارانگا در کارولینای شمالی توضیح می دهد:

«مطالعات نشان می دهد که زندگی در نزدیکی آب، اعم از اقیانوس یا دریاچه ای کوچک در حیاط خلوت، مزایای زیادی برای سلامتی دارد. می تواند فشار خون را کاهش دهد، استرس را کاهش دهد، آرامش به همراه داشته باشد و خلاقیت را بهبود بخشد.. من معتقدم که مردم دوست دارند در کنار آب باشند زیرا رنگ آبی را به یاد آنها می اندازد که نشان دهنده ی آرامش است.»

تنظیم متن: شرکت دانش بنیان فانا

درباره ی شرکت فانا:

شرکت دانش بنیان فانا، یکی از تولیدکنندگان برجسته ی آبنما در ایران است که سال هاست در حوزه ی تولید آبنمای خانگی، سازمانی و تاسیساتی در ابعاد مختلف جهت استفاده در فضاهای گوناگون فعالیت دارد.

از نمونه پروژه های بزرگ شرکت «فانا»، می توان به آبنمای موزیکال ریتمیک سیتی سنتر فولادشهر، آبنمای موزیکال ریتمیک لاهیجان و آبنمای کف خشک موزیکال کرمان و بسیاری از موارد دیگر اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید