بزرگترین ماهواره مخابراتی دنیا مستقر شد

بزرگترین ماهواره مخابراتی دنیا مستقر شد

این شرکت در روز دوشنبه اعلام کرد، که ماهواره بلوواکر ۳(Bluewalker ۳) که یک ماهواره آزمایشی متعلق به شرکت “AST SpaceMobile” است، بزرگترین آرایه ارتباطات تجاری خود را در فضا و در مدار پایین زمین، مستقر کرده است. این ماهواره بر روی موشک فالکون ۹ شرکت فضایی اسپیس‌ایکس در ماه سپتامبر به فضا پرتاب شد.

آرایه ۶۹۳ فوت مربعی(۶۴ متر مربع) این ماهواره به گونه‌ای طراحی شده است که اتصال مستقیم پهن باند ۵G را برای دستگاه‌های سلولی از طریق فرکانس‌های استاندارد ۳GPP فراهم می‌کند. براساس خبر منتشر شده، این ماهواره می‌تواند گستره‌ی بیش از ۳۰۰ هزار مایل مربع روی سطح زمین را پوشش دهد.

ابل آولان(Abel Avellan)، رئیس و مدیر اجرایی شرکت “AST SpaceMobile” می‌گوید: تمام افراد باید حق دسترسی به اتصال پهن باند سلولی را داشته باشند، صرف نظر از اینکه کجا زندگی می‌کند یا محل کار آن‌ها کجاست.

او افزود: استقرار موفقیت‌آمیز بلوواکر۳ یک گام بزرگ رو به جلو برای فناوری پهن باند سلولی مبتنی بر فضا است و راه را برای تولید مداوم ماهواره‌های بلوبرد(BlueBird) ما هموار می‌کند.

یک برنامه آزمایشی در حال آغاز در شش قاره

شرکت سازنده این ماهواره می‌گوید که با برخی از اپراتورهای شبکه تلفن همراه توافق‌ها و تفاهم‌هایی داشته است. این شرکت با هدف حذف مناطق مرده با استفاده از اتصال پهن باند سلولی از فضا، قصد دارد اتصال را برای مشتریانی که در مناطقی با پوشش سلولی ضعیف یا بدون پوشش سلولی زندگی، کار و سفر می‌کنند، فراهم کند.

طی چند ماه آینده، این شرکت یک برنامه آزمایشی را در شش قاره با برخی از اپراتورهای تلفن همراه آغاز خواهد کرد.

یکی از درخشان‌ترین اجرام در آسمان

پیش از این، اخترشناسان نگرانی‌هایی در مورد این آرایه غول پیکر و مجموعه‌ ماهواره‌های بلوبرد که نور خورشید را به سوی زمین منعکس می‌کنند و باعث ایجاد اختلالاتی در تصاویر نجومی و داده‌های علمی می‌شوند، ابراز کرده بودند. برخی از کارشناسان معتقد بودند که بلوواکر ۳ ممکن است به یکی از درخشان‌ترین اجرام آسمان شب تبدیل شود.

سیس باسا(Cees Bassa)، ستاره‌شناس، در توییتی نوشت که وقتی این ماهواره آنتن عظیم خود را باز کند، به یکی از اجرام درخشان در آسمان تبدیل می‌شود. با این حال، طبق مشاهدات اولیه، بلوواکر اگرچه روشن است اما بدترین سناریوی ممکن را رقم نزده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید